chundelatá štěstíčka

FAQ

Kdy si pořídit potkánka?

Potkánka si může pořídit každý, kdo ví, že se mu bude věnovat, nebude ho otrvavovat péče o něj a je ochotný do něj investovat i něco financí, protože jsou nachylní na různé nemoce, jejichž léčba je mnohdy několikanásobně vyšší, než její pořizovací cena.Samozřejmě je potřeba i souhlas rodičů, pokud chce potkánka vlastit dítě:-)

Co mám mít doma, než si potkánka přinesu?

 

Tak základní věcí je samozřejmě nějaké ubytování. Já osobně preferuji klec, ale spousta potkanářů má své mazlíčky i v akváriích. Ve vašem ubytování nesmí chybět napaječka, mistička na jídlo (mistička na vodu není vhodná, protože potkani jsou trochu bordeláři a natahají do ní piliny dřív, než se stačí napít), nějaké prolejzačky, domeček. Fantazii s meze nekladou, můžou tam mít hamaky (houpačky), všelijaké větve (z ovocných stromů, nejlépe vyvařené)...Co koho napadne. Dále je dobré míd doma zásobu podestýlky, krmení.

Proč potkana?

Protože jsou inteligentní, milující, sladcí, prostě k sežrání :-) A dají se nosit skoro všude, když je zalezlý v kapuci, tak vás z krámu nikdo nevyhodí

Kam umístit ubytování pro potkana?

Potkani jsou náchylní na nastydnutí, proto je dobré umístit klec na místo, kde není průvan a nesvítí tam sluníčko (potkan by se mohl spálit), ale je tam dostatek světla a tepla

jeden potkan, nebo více potkanů?

I když se budete potkyšovi hodně věnovat, kamaráda svého živočišného druhu mu nikdy nedokážete nahradit. Proto radím - kupte si dva. K mazlení doporučuji samečky, jsou obecně přítulnější a nejsou to takoví devastátoři. Nemuíte se bát, že když si pořídíte dva, že vás neudou mít tolik rádi a že si budou všímat jen sami sebe. Budou vám vděční za každý projev lásky a když nebudete s nimi, nebudou se nudit. Pokud si budete pořizovat samičky ze zverimexu, připravte se na možnost, že si domů přinesete i překvapení. Jelikož ve zverimexích chovají obě pohlaví dohromady, může se stát, že vaše vybraná samička bude březí a vy si domů přinesete místo jednoho rovnou patnáct.

potkan od chovatele, nebo ze zverimexu?

Potkan od chovatele má určitě své výhody. Máte jistotu, že se nekřížili příbuzní myšáci a tím pádem by neměli být tolik náchylní ke genetickým vadám. Od chovatele taky dostanete potkyše trochu staršího, než ve zverimexu, bude vymazlený a rozhodně víc ochočený, než zverimexový. Já osobně jsem vyzkoušela obojí a buď mám velkou kliku, nebo nevím, ale zatím jsem neměla problémy ani s jedním. Max i Standík byli celý život zdraví, Standík (ze zverimexu) pak sice onemocněl a svůj boj prohrál, ale bylo mu skoro dva roky a to bohužel u potkanů není tak neobvyklé. Takže obecně, je lepší potkan od chovatele, ale já jsem ráda, že jsem zachránila pár potkyšů z talíře pro hada.

Mám doma dospělého potkana a chci k němu pořídit kamaráda. Je to vhodné?

Toto je sporné.  Obecně platí, že čím starší potkan, tím hůře se snese s novým kamarádem. Podle mě taky hodně záleží na povaze konkrétního potkyše, pokud budu mít doma dospělého agresivního dominantního smace, tak mu určitě kamaráda do klece nepořídím. Ale pokud se opravdu rozhodnete k dospělému potkanovi pořdit kámoše, je potřeba je postupně sbližovat. Doporučuji je třeba na týden umístit do různých klecí a ty dát vedle sebe, aby mohli vnímat svůj pach. Potom je začněte pomalu seznamovat na nějakém neutrálním místě, třeba na posteli, gauči, stole.....Prostě někde, kde obvykle potkana nepouštíte, aby se tam necítil, jako "pán". Rozhodně to neuspěchejte (radši je třeba týden, dva pouštějte jen na neutr. půdu) a nikdy je nenechte bez dozoru!!!!! Buďte vždy připaveni zasáhnout. Až bude očividné, že se nesežerou, zkuste jim připravit společnou klec. Klec, kterou jim přidělíte důkladně vymyjte včetně veškerého vybavení a přestěhujte ho v ní. Původní obyvatel by se neměl tolik cítit ve svém území a neměl by mít sklony si bránit své území. Pozorujte své myšáky a kdyby hrozilo nějaké nebezpečí, oddělte je a zkuste znovu seznamku na neutrální půdě. Když to nevyjde ani na podruhé, tak bude lepší je chovat odděleně.

Potkanka skáče po kleci, někdy i po ostaních potkankách, prohýbá se a vibruje - Co se děje?

 

Některé chovatele to může vyděsit, zvlášť, pokud samičky nikdy nechovaly. Tyto "příznaky" jsou naprosto normální, jedná se o říji, kterou samice mají, nejedná se o žádnou nemoc. Jde o to, že samička je v té chvíli připravená pro samce a zplodit mláďata. Některé jen poskakují, některé když je třeba podrbete na zádech, se začnou prohýbat jako luk, některé vibrují celým tělem nebo jen oušky. Jsou i samičky, které se budou pokoušet skákat na ostatní samičky a budou se je pokoušet "znásilnit". Není to nic neobvyklého, nní se čeho bát. Většinou samička říjí cca jednou za 5 - 6 dní a obvykle trvá říje okolo 4 - 6 hodin, ale jsou i takové samičky, které mají říji delší.

Potkánek začal pšíkat - co s tím?

Pokud jenom pšíká, na veterinu hned letět nemusíte. Měl by stačit teplý(ne horký!!!) zředěný čaj (já používám Leros Baby na chřipku a nachlazení) a do něj přidat jitrocelový sirup a osladit kapkou medu. Jakmile ale začne potkan "vrkat" nebo "kašlat", s veterinou rozhodně neotálejte, to už bohužel čaj nespraví a jsou potřeba antibiotika.

Potkysove© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode